Съвместен урок на тема:”Тракия-история, език, музика”! от г-н Митев, г-жа Костадинова, г-жа Генчева и на учениците от 5.б клас
На 27.03.2023г. в актовата зала на ОУ „Любен Каравелов“ се състоя бинарен урок на тема: „Тракия – история, език и литература“. Под ръководството на г-н Митев, г-жа Костадинова и г-жа Генчева учениците от 5. б клас показаха завидни знания в областта на историята, музиката и българския език.
Началото на урока бе поставено чрез мелодичните звуци на тъпани, които озвучиха цялата зала и потопиха гостите в магията, наречена български фолклор. След изясняване на понятието, което учениците бяха разглеждали в часовете по български език и литература и по музика, бяха изправени пред музикалното предизвикателство да изброят фолклорните области в България и да назоват изобразената област на картата.
Пътешествието из Тракийска фолклорна област продължи г-н Митев, който върна петокласниците назад във времето, като актуализира знанията им за Тракия. Под формата на беседа и с изключително активно участие на учениците премина историческият преглед на тази област. Чрез красиви изображения бяха представени множество археологически находки и културни наследства, които показаха обичаите и вярванията, свързани с Тракия.
А както знаете, Тракийската фолклорна област е богата на всевъзможни познати и не толкова познати традиции и обичаи. Някои от тях са характерни за цяла България, други – са типични за определени населени места. Този факт бе достатъчен за г-жа Генчева, която успя да събуди интереса с поредната музикална загадка. Петокласниците бяха изправени пред нелеката задача да чуят четири мелодии и да познаят за кой обичай се отнасят. Съвсем очаквано, посочените отговори бяха правилни и дадоха възможност на учениците да представят обичаите коледуване, нестинарство, лазаруване и кукерски игри. Чрез своите атрактивни костюми и изразителна реч талантливите възпитаници на нашето училище успяха да впечатлят зрителите в залата.
Веднага след това думата взе и г-жа Костадинова, която бе подготвила непознати текстове, свързани с тези обичаи и поместени в специално изработени за случая книжки. Освен че научиха още любопитна информация, учениците имаха възможност да участват в езиковото предизвикателство „Стани богат на знания“. В интерактивната игра петокласниците използваха познанията си върху граматиката на българския език и достигнаха до извода, че вече са богати на знания, които ежедневно им помагат да говорят и пишат правилно на книжовен български език.
В хода на урока г-жа Костадинова обясни, че: „Нашият език е уникален както с граматичните си особености, така и с речниковия си запас. Всички ние общуваме помежду си писмено или устно чрез книжовния български език. Но богатството му се изразява и в диалектите, които използват в различните региони в страната. В границите на Тракийска фолклорна област влизат няколко говора. Тъй като времето ни е ограничено, съм подбрала някои думи, които са част от Странджанския говор. Това е български диалект, който стои много близо до кирилометодиевския (старобългарския) език.“
Думите й насочиха вниманието на петокласниците към „Диалектите – богатството на нашия език“. В тази интерактивна задача учениците показаха своите досетливост, креативност и бързина. За много кратко време успяха да разгадаят значението на диалектни думи като „ботка“, „каун“, „карпуза“, „багря“ и др., които включиха в своите малки речници.
Една от най-интересните части от урока за учениците се оказа представянето на „Дигитален диалектен интерактивен речник за деца“, който спомага опознаването на българското диалектно богатство в интернет пространството.
Вълнуващо преживяване бе и прослушването на саундтрака на телевизионното предаване „Ничия земя“ и вариантите на турски, гръцки и македонски език, за който г-жа Генчева разказа: „Избрах този саундтрак, защото това е химнът на Странджа – „Ясен месец“. Мелодията на песента е разпространена от Балканите през Турция, Близкия Изток, чак до Египет. Интересен е разказът за Адела Пеева (режисьор и продуцент ) в документалния филм „Чия е тази песен“, в който описва как в една истанбулска кръчма са се били събрали приятели от различни балкански страни – грък, македонец, турчин, сърбин и тя – българка. В един момент оркестърът започва да свири песен, която всеки от масата припява на своя език. Така започва спор чия е тази песен.“
Кулминацията в урока бе възможността ученици и гости да се насладят както на оригиналната песен „Ясен месец“, така и на живото изпълнение на странджанската певица Росица Станкова, която е и бивша възпитаничка на ОУ „Любен Каравелов“. Нейният ангелски глас успя да развълнува всички присъстващи. А възпитаник на СУ „Добри Чинтулов“ допълнително подсили чувствата у гостите с мелодията на своята гайда.
Наши гости бяха г-жа Слава Гиздова – старши експерт по БЕЛ към РУО, г-жа Веселка Тодорова-старши експерт по обществени науки, гражданско образование и религии към РУО, учители от основни училища в Бургас, родители. Гости на мероприятието бяха г-жа Слава Гиздова – старши експерт по БЕЛ към РУО, г-жа Веселка Тодорова-старши експерт по обществени науки, гражданско образование и религии към РУО, учители от основни училища в Бургас, родители, колеги от ОУ “Любен Каравелов” гр.Бургас.
Поздравления за колегите за отличния урок и за представянето на учениците!
Trackback от вашия сайт.