Учениците от ОУ “Любен Каравелов” гр.Бургас работят успешно с програмите на Училищна Телерик Академия.
През настоящата година и нашето училище ОУ ” Любен Каравелов” гр.Бургас работи успешно с програмите на Училищна Телерик Академия. Учителите повишават дигитална грамотност на учениците от 3,4,5 и 6 клас с готови обучителни програми на Училищна Телерик Академия. Инициативата е част от дългосрочна общинска програма, която цели да подкрепи бургаските ученици да развият ценни умения за съвременния свят и дигиталното бъдеще.
Група с ръководител г-жа Валентина Атанасова
От месец ноември 2023 г. за първи път стартирахме обучение по програма „Дигитални науки“ на Училищна Телерик академия във вид на група по интереси. Групата се състои от 16 ученици от IV и V клас. До момента са проведени 12 занятия (по 2 учебни часа).
Обучението започнахме с раздел „Ускорено учене” в процеса на което обучение учениците се запознаха с потенциалът на човешкия мозък, принципите при създаване на мисловни карти и как те биха им помогнали в училище. Всеки участник в клуба създаде своя мисловна карта, която обясни пред групата. Подобряването на паметта упражнихме под игрова форма с: различни снимки водещи до „Фон Ресторф ефект”, чрез силата на асоциациите и различни техники за запомняне на думи и цифри.
Направихме представителна изява на 29.01.2024г. Всеки от екипите представи отделен проект. В него учениците трябваше да работят в групи и да направят мисловни карти на конкретна тема, която да презентират пред останалите деца. Целта на проекта беше да се стимулира креативността и генерирането на идеи, използвайки генеративната природа на мисловните карти. За финал учениците изиграваха Kahoot! предизвикателство обобщаващо наученото от раздел „Ускорено учене”.
На този етап учениците в клуба по „Дигитални науки – Телерик” разработват проекти с градираща сложност с визуалното програмиране на Scratch. От този модул учениците ще се запознаят и използват понятия като променлива, условие, цикъл и оператор. Главната цел от модула е учениците да свикнат с блоковото програмиране и да видят какви възможности предлага то, както и плавното преминаване към визуално (блоково) програмиране с Micro:bit.
Група с ръководител г-н Севдалин Трендафилов
От 01.10.2023г. за първи път стартирахме обучение по програма „Дигитални науки“ на Училищна Телерик Академия във вид на група по интереси. Групата се състои от 14 ученици. Реално стартирахме на 17.10.23г. За първия учебен срок са проведени 13 занятия (по 2 учебни часа). Свободата за избор на теми и специално подробно, разработената програма, дават възможност за гъвкаво и интересно провеждане на заниманията. Интересът е много голям и учениците с нетърпение очакват всяка следваща среща. Посещават редовно часовете и вземат дейно участие в работата.
До сега преминахме разделите „Дигитална грамотност“ и „Визуално програмиране с Micro:bit”. При обучението на първия раздел се получиха много интересни дискусии с множество въпроси и разискване на реални ситуации, споделени от самите ученици. При втория раздел, с предоставените от Училищна Телерик Академия Micro:bit устройства обучението премина на друго ниво. Да програмират външно устройство и да се вижда веднага резултата от това действие е голямо предизвикателство. Учениците са очаровани от възможностите, които предлага средата и интересните проекти, които са разработени в часовете. Чрез игра се заучават основни фундаменти на програмирането и се разбира логиката на операциите.
Направихме представителна изява на 23.01.2024г. Всеки от екипите представи отделен проект, който сме правили в часовете – използвани операции, краен резултат, стъпки при изпълнение. Направихме и един по-голям проект, в който включихме всички компоненти, изучени до момента.
От преките ми наблюдения мога да заключа, че часовете са интересни за учениците, темите в програмата са подбрани и разработени много добре, представени са по различен начин и с много практическа насоченост. Приемствеността в материала дава възможност да се запази този интерес и в следващите години на обучение по програма „Дигитални науки“.
Ръководител: Камелия Янчева
През учебната 2023/2024 година част от учениците от третите класове – 16, са включени в група за занимания по интереси „Дигитални науки“.
Обучението стартира на 02.11.2023 г. и е предвидено да се реализира за 36 учебни часа. Насочено е към придобиване на знания и усвояване на практически умения за работа в следните модули:
- Визуално програмиране на Скрач
- Ускорено учене
- Дигитална грамотност
- Светът на технологиите
В модул „Визуално програмиране на Скрач“ учениците надградиха своите знанията, придобити в учебните часове по компютърно моделиране. Усвоиха понятия като компютърна програма и алгоритъм. Придобиха умения да се ориентират в средата, как да използват събития в програмирането, създадоха своите първи индивидуални проекти.
В модул „Ускорено учене“ се запознаха с потенциала на човешкия мозък. Развиха своята креативност чрез запознаване с принципите и приложенията на мисловните карти, сами създадоха своите първи мисловни карти.
Обучението в модул “Дигитална грамотност“ е насочено към усвояване на знания за безопасното сърфиране в интернет, поверителност и сигурност на уебсайтовете, опасностите при общуването в интернет и как да се предпазят от тях.
В модул „Светът на технологиите “ им предстои да се запознаят с най-актуалните съвременни технологии и тяхното приложение в ежедневието.
На 25.01.2024 г. се проведе представителна изява, на която демонстрираха придобитите знания и умения и презентираха индивидуалните проекти, създадени със средата за програмиране на Скрач.
Всички ученици посещават с интерес заниманията на клуб „Дигитални науки“ и вземат активно участие в часовете.
Trackback от вашия сайт.