Открит урок между седмокласници и дванадесетокласници от ПМГМЕЕ-Бургас на тема “Бай Ганьо- смешен и/или страшен”
Търсенето на нови подходи в образованието, с които да се достигне до истински ценните стойности на човешката душа, е пътят към едно по-хармонично общество.
На 26 април 2023г. беше реализиран за първи път съвместен урок по литература между ученици от 7. клас от ОУ „Любен Каравелов“ и ученици от 12. клас от Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника гр. Бургас. Урок, който със сигурност ще остане в съзнанието на всеки един от присъстващите със своята дълбочина и послание.
Гости на събитието бяха г-жа Веселина Таралова – директор „Образование и демографски въпроси” към Община Бургас, г-жа Слава Гиздова – старши експерт по БЕЛ към РУО Бургас, представители от Свищовска професионална гимназия „Алеко Константинов“ и от Професионална гимназия по транспорт, гр. Русе. На урока присъстваха и директорите на двете училища партньори в реализирането на тази инициатива – г-жа Роза Желева, директор на ПГМЕЕ – Бургас и г-жа Пепа Марчева – директор на ОУ „Любен Каравелов“, както и учители и ученици от двете училища.
Урокът се осъществи по идея на г-жа Марчева, а методическата разработка и провеждането на нестандартния час по литература осъществиха преподавателите Диана Дойнова от ОУ „Л. Каравелов“ и Десислава Бъчварова от ПГМЕЕ.
Темата на урока бе: „Бай Ганьо – смешен и/или страшен“, а изборът ѝ съвсем не беше случаен. 128 години след създаването на едно от най-значимите произведения в българската литература, в което Алеко Константинов осмива негативните прояви на своята действителност с надеждата те да бъдат изкоренени. Идеята на този нетрадиционен час по литература беше да се проследи как Бай Ганьо от комичен образ в първата част на книгата, който безспорно буди и срам от това как ни представя пред европейското общество, се превръща в обществена заплаха във втората част, в която вече той се е насочил към върха на обществената стълба.
Началото бе поставено чрез интересни снимки от живота на Алеко Константинов и артистично претворено интервю с него. Интервюиращият и интервюираният бяха от седми и дванадесети клас.
В хода на урока учениците от 7. клас припомниха на дванадесетокласниците разказа „Бай Ганьо пътува“, както и други комични моменти от първата част на творбата. Учениците демонстрираха завидни знания както за самото произведение, така и за автора и неговата биография. Бъдещите зрелостници не им отстъпиха, като описаха литературния герой от „Бай Ганьо журналист“ не само като смешен, но и като страшен след проявленията му на родна земя.
След като детайлно беше разгледан образът на Бай Ганьо, изводите, които направиха учениците, не бяха много оптимистични, защото заключенията бяха, че байганьовщината е придобила страшни измерения. Но на фона на тези изводи има и нещо положително, което беше откроено – това, че за да се справим с негативните прояви и качества, първо трябва да ги идентифицираме, а понякога това не е лесна задача, защото те са прикрити зад фалшив патриотизъм, манипулации и користни намерения, както при самия Бай Ганьо.
Не липсваха и екипни задачи между класовете. Учениците направиха съпоставка между двете части на Алековата творба по отношение на разказвачи, прототипи, външен вид и реч на героя. Направените изводи бяха илюстрирани с презентация. Чрез обща задача дванадесетокласниците влязоха в ролята на ментори, за да характеризирт седмокласниците героя от втората част на книгата чрез неговите действия и речта му. Зрелостниците бяха подбрали цитати от „Бай Ганьо журналист“, седмокласниците разсъждаваха върху тях. Докато екипите работеха, гостите и останалите ученици се забавляваха с откъси от филма „Бай Ганьо“.
Във финалната част на урока учениците бяха подканени да ни споделят примери от съвременността за байганьовщината. С изключително удовлетворение установихме, че те наистина не остават равнодушни към отрицателните проявления и се борят срещу тях, със средствата на знанието и възпитанието, както би желал и самият Щастливец. След това два смесени екипа от ученици от седми и дванадесети клас изписаха всички негативни качества, които не искат да виждат в обществото, върху черни балони и символично ги спукаха. А онези ценности и добродетели, които за тях са важни и считат, че ще ни осигурят едно по-светло и добро бъдеще, бяха изписани върху бели балони, които след приключването на урока, също символично, бяха пуснати от седмокласниците да полетят в небето, за да разпространяват посланието на добротата и справедливостта.
На моменти сериозен, на моменти тъжен, на моменти много смешен, но изцяло изпълненен със смисъл и съдържание беше изпълнен този необикновен урок. Учениците от 12. клас благодариха на седмокласниците за това, че в техния последен час по литература ги върнаха назад във времето, пожелаха им да не бързат да порастват, защото ученическите години са най-хубавите, както и да срещат все по-рядко Бай Ганьо, а като го срещнат, да подходят към него с доброта и търпение. Да се стремят винаги към справедливост и да не подценяват силата на знанието. От своя страна, учениците от седми клас също изказаха своите благодарности за възможността да обогатят знанията си за героя и творбата.
Trackback от вашия сайт.