ОУ “Любен Каравелов” гр.Бургас с поредно участие в НП “Иновации в действие”
ОУ „Любен Каравелов“ – Бургас посрещна партньорски училища по Национална програма „Иновации в действие“
В края на месец април Основно училище „Любен Каравелов“ гр. Бургас стана домакин на вдъхновяващо образователно събитие по Национална програмата „Иновации в действие“, реализирано с активното участие на партньорските училища:
- ОУ „Св. Климент Охридски“ гр. Павликени
- ОУ „Бачо Киро“ гр. Бяла черква
- ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ гр. Сливен
Мобилността се проведе в периода 28 – 30 април 2025 г., като целта беше обмен на добри иновативни практики и представяне на постигнатите резултати по иновативния проект на нашето училище.
Събитието започна с официално посрещане на гостите, представяне на училищната иновация и провеждане на кръгла маса, където бяха споделени добри практики в образованието.
Във втория ден от програмата бяха проведени следните открити урока:
На 29 април г-жа Гергана Георгиева и г-жа Пламена Цинова, проведоха два открити урока по „Детска научна лаборатория“, на тема “Приключенията в страната на зъбките“. Модулно обучение, чрез което се стимулира любопитството, логическото мислене и изследователската дейност у учениците. Иновативният подход комбинира знания от различни науки в практически занимания, близки до реалния живот, като по този начин насърчава устойчив интерес към ученето. Учениците демонстрираха експерименти и научни наблюдения.
Урок на тема „Живот и творчество на Любен Каравелов“, бе представен от г-жа Яна Костадинова, учител по български език и литература и г-н Димитър Митев, учител по история и цивилизации, в който участниците се запознаха по-задълбочено с личността и приноса на патрона на нашето училище. Учениците и гостите имаха възможността да се включат и в куиз по темата.
Специален гост на представянето на иновацията беше г-жа Валентина Камалиева, началник на РУО- Бургас.
Г-жа Ивелина Колева, учител по технологии и предприемачество, заедно с учениците от пети клас показаха на гостите как могат да се създадат реални превозни средства – велосипеди, триколки, електрически картове и други инженерни проекти с помощта на Infento – модулна конструктурна система.
Събитието завърши с официално връчване на сертификати за участие, с което засвидетелствахме уважението и признанието към всяко училище, взело участие в обмена.
Срещата в рамките на програмата „Иновации в действие“ бе не само обмен на опит, но и създаване на устойчива мрежа от съмишленици, посветени на иновативното и съвременно образование. Участниците си тръгнаха вдъхновени, мотивирани и богати на нови идеи, готови да ги приложат в своята учебна среда.
Благодарим на всички колеги и ученици, които направиха тези дни специални. Заедно доказваме, че българското училище има потенциала да бъде иновативно, вдъхновяващо и модерно!
Иновативни практики и вдъхновяващ обмен в Павликени
Основно училище „Св. Климент Охридски“ – Павликени бе домакин на мобилност по Националната програма „Иновации в действие“
В периода 7–9 май 2025 г. град Павликени се превърна в притегателен център за образователен обмен и иновации. Основно училище „Св. Климент Охридски“ и г-жа Рени Велкова посрещнаха г-жа Ивелина Цвяткова, заместник-директор на ОУ „Любен Каравелов“ – Бургас, г-жа Ваня Славова, заместник-директор на ОУ„Св. Св. Кирил и Методий“ – Сливен, г-н Николай Христов, директор на ОУ „Бачо Киро“ – Бяла Черква и екип от педагогически спегиалисти и партньори от различни населени места в рамките на Националната програма „Иновации в действие“, модул 2 – „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“. Екипът, представляващ ОУ „Любен Каравелов“ гр.Бургас, бе в състав : Ивелина Цвяткова- заместник-директор, г-жа Нели Андреева- ресурсен учител, г-жа Славка Камбурова- старши учител в начален етап, г-жа Гергана Георгиева- учител в начален етап, Пламена Цинова- учител в начален етап, г-жа Теодора Иванова- учител в начален етап и учениците Радиана Йорданова, ученик от 2.г клас и Елица Иванова, ученик от 4.г клас.
Програмата стартира с топло посрещане и първата мисия „Археолог“, в която ученици от IV клас проведоха изследователска дейност в Античния керамичен център в с. Върбовка. По-късно участниците разгледаха изложба от иновативни дейности, реализирани от училището-домакин, и обсъдиха ключови практики в образователната среда.
Вторият ден бе посветен на съчетаването на традиции и модерни подходи – с мисии като „Историк“, „Пазител на традициите“ и представяне на проектни продукти от страна на учениците. Дейностите показаха как игровизацията, работата по проекти и опитното обучение мотивират учениците и развиват ключови умения.
Последният ден от мобилността предложи и среща с природата – мисия „Природолюбител“ в Зоопарк Павликени, последвана от рефлексия и обобщение на добрите практики.
Иновации, които свързват
Събитието не само представи добри иновации в образованието, но и създаде условия за реален, жив обмен между учителите – обмен на идеи, вдъхновение и бъдещи планове. Програмата доказа, че когато училищата си сътрудничат, се изграждат устойчиви мостове между традицията и съвременното обучение.
Мобилността в Павликени бе не просто платформа за представяне, а и отправна точка за нови партньорства и иновативни инициативи в името на по-доброто образование за нашите децадоброто образование за нашите деца
Trackback от вашия сайт.